Podsumowanie roku 2017 – i życzenia

Zanim przejdę do noworocznych życzeń, pozwolę sobie na subiektywne podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy. W trakcie tego roku użytkownicy Fuji nie mieli zbyt wiele czasu, żeby się nudzić. Zwłaszcza końcówka roku to pasmo zapowiedzi przeplatana spełnianiem danych już wcześniej obietnic. Zaczynając od końca:

 • Pojawił się, długo wyczekiwany, obiektyw XF80 Macro,
 • Udostępniono dużą paczkę aktualizacji dla XPro2, X-T20,
 • Udostępniono dużą paczkę aktualizacji dla X-T2, X100s wraz z wywoływatką Fuji X Raw Studio,
 • Pojawiły się zapowiedzi nowego średniego formatu – dalmierz GFX 50R,
 • Pojawiła się zapowiedź nowego średniego formatu GFX 100S,
 • Pojawił się nowy aparat X-E3, który dziedziczy najlepsze cechy X-T20 i X-T2,
 • Nowy wyzwalacz XPro F od Godox(Quadralite) jest juz dostępny w preorderze,
 • Fuji zapowiedziało oficjalnie dwa nowe modele X-H1 oraz X-T3,
 • Pierwsze wzmianki o stabilizacji IBIS dla aparatów Fujifilm,
 • Pojawiło się fajny system błysku dla Fuji od Godox (TT350 F, V860 F, TT685 F, X1T F),
 • Pojawia się coraz więcej manualnych szkieł z natywnym mocowaniem X (Kamlan, 7Artisans, Mitakon)
 • Pojawił się średni format z matrycą 51 MP o nazwie  GFX 50 S wraz z siedmioma obiektywami (lista rośnie),
 • wiele, wiele, wiele… więcej…

Zważywszy na zbliżającą się, nieubłaganie, datę premiery korpusu X-H1 – luty 2018, warto na chwilę zatrzymać się przy tym wydarzeniu. X-H1 to pierwszy korpus od Fuji wyposażony we wbudowaną stabilizację matrycy (IBIS). To bardzo duży krok na przód dla Fujifilm (konkurencja Olympus, Sony już od dawna ją mają). Dzięki temu obiektywy takie jak 90 f2, 56 1.2 dostaną skrzydeł (wreszcie będzie można użyć 90-ki po 18:00… we wnętrzach), a samo Fuji stanie się łakomym kąskiem dla filmowców. Celowo nie rozprawiałem na temat X-H1 wcześniej, ponieważ dla mnie póki co to aparat widmo, ilość spekulacji i zbieżnych informacji odstraszyła mnie od dodawania swoich 5 groszy do tego zgiełku. Z pewnych informacji jakie posiadam wiem, że X-H1:

 • Będzie mieć ten sam sensor co X-T2,
 • Będzie używać tego samego procesora XPro co X-T2,
 • Matryca X-H1 będzie stabilizowana w 5 osiach.
 • Pojawi się nowa symulacja Eterna,
 • Zamiast pokrętła kompensacji ekspozycji znajdziemy dodatkowy wyświetlacz LCD na górnej ściance,
 • Uchylny (3 osie) dotykowy ekran,
 • EVF o rozdzielczości o 30% wyższej niż w X-T2,
 • Wewnętrzny F-Log,
 • Wbudowana funkcja timelapsów 4K,
 • Znany wszystkim akumulator NP-W126S,
 • Korpus większy niż X-T2 (lepiej wyprofilowany Grip),
 • Cena na poziomie 2000$ (czyli u nas niestety okolice 2000 euro),
 • premiera odbędzie się w okolicach lutego 2018,

Odchodzący 2017

Chciałbym Wam opowiedzieć w skrócie o tym jak ten rok wyglądał z mojej perspektywy, najczęściej oglądacie tylko efekt mojej pracy. 2017 – ty nie był dla mnie usłany różami, pojawiło się wiele nowych wyzwań, jak to w życiu wiele nowych problemów. Jednak,  patrząc z perspektywy czasu, bezwzględnie był to wspaniały rok. Dziś jest mi nawet odrobinę smutno, że dobiega końca. Rozpocząłem w tym roku wspaniałą przygodę, która nazywa się xman.pl, a dzięki niej poznałem wielu wspaniałych ludzi, których chciałbym z tego miejsca pozdrowić i podziękować za pomoc (Patrick – fujirumors.com, Paweł Zając, Krzysiek Woźniak, Wiktor Bruchal, Michał Łuczko, Artur Nowak, Daniel Horabik, Karol Nienartowicz, Paweł Przeździak, Tomasz Pańszczyk, Dawid Linkowski i wielu, wielu innych…).

Ten rok był rokiem bardzo ciężkiej pracy, łączyłem bycie ojcem, pracę na etacie, pomoc przy działaniach operacyjnych cutestory.pl oraz pisanie tekstów dla xman.pl. Często spałem kilka godzin dziennie, często wstawałem o 4.00, żeby nie opóźnić publikacji artykułów. Często pracowałem mając gorączkę, albo biorąc antybiotyki. W wielu miejscach było to wyczerpujące dla ciała, a zwłaszcza psychiki. W tym czasie udało mi się dostarczyć wam w tym roku przeszło 50 – artykułów i 10 filmów. I mimo własnych braków, starałem się z całych sił, aby dostarczane treści poza, paplaniem, zawierały merytorycznie wartościowe treści.

Ten rok był dla mnie rokiem nauki. Ten proces nie skończy się zapewne nigdy, chyba, że w między czasie stanę się aroganckim dupkiem. Mam jednak, głęboką nadzieje, że tak się nie stanie bo poza pracowitością w życiu cenie sobie pokorę. Pokornie odnoszę się do swoich potyczek i staram się wyciągać z nich wnioski. Zazwyczaj nie jestem z siebie zadowolony, a to motywuje mnie do tego, żeby pracować jeszcze ciężej. I mam nadzieje, że nadchodzący rok będzie pełen wniosków, wyciągniętych z „baboli”, które popełniłem w bieżącym roku.

Ten rok to rok sukcesów – ten rok był dla mnie także rokiem spełnienia swoich celów. Co to dla mnie znaczy, ni mniej ni więcej był dla mnie pasmem sukcesów, które sprawiają, że jestem z siebie zadowolony i mogę wejść w nowy rok z podniesioną głową. Która, ugina się jedynie od nawału nowych pomysłów i idei 🙂

Jaki będzie przyszły rok? Chciałbym, aby był to rok kiedy xman będzie bliżej fotografii, przy zachowaniu aktualnej liczby artykułów i filmów na temat sprzętu. W tym roku chciałbym, abyście na xman mogli zobaczyć pracę fantastycznych fotografów, ze świata Fuji, poczytać o nich samych i poznać co mają Wam do przekazania (dzięki wywiadom publikowanym na xman.pl). Chciałbym także znaleźć czas na swoją fotografię, bo bardzo mi jej brakuje.

Jeśli chodzi o sprzęt w tym roku pojawi się kilka słów o SONY (ku waszemu zdziwieniu posiadam i szczerze nie lubię, jednak chciałbym sprawdzić jak spisują się na A7 II szkła z Maimiya 645). Pojawi się więcej na temat manualnych szkieł (nowych/starych) oraz kilka słów o adapterach.

W tym roku nacisk będzie położony na jakość publikacji, zarówno dla artykułów jak i video. Szybko zrozumiałem, że chcecie oglądać ładne obrazki, a pierwsze filmy xman-a do nich nie należały. Postaram się także o zwięzłe wypowiedzi, wiem, że dziś czas pozostaje w wiecznym deficycie.

Czego nie będzie w przyszłym roku? Nie znajdziecie szybkich tutoriali, nie będę Wam opowiadał do czego służy złota strona blendy i opowiadał o typach softbox-ów. Nie będę mówił wam czym jest balans bieli i do czego służy przysłona. Wiem, że to dobra droga do osiągnięcia dużej widowni, ale generalnie gdzieś mam dużą widownie.

Wszystkim czytelnikom, kolegom, koleżankom… życzę dużo zdrowia, spokoju, abyście mogli być zawsze blisko ludzi których kochacie. Aby, było nam dane świętować każdy kolejny rok w niezmienionym składzie. Wszystkim fotografom, życzę, aby w waszych zdjęciach poza rozdzielczością i bokehem, można było odnajdywać milion ukrytych przemyśleń, uczuć i ważnych dla Was treści. Wszystkim Fujimaniakom, życzę 33-ki ze światłem 1.0 !!! Szczęśliwego Nowego Roku… xman.

Dziękuje mojej rodzinie, za okazane wsparcie, pomoc, miłość – Was kocham najbardziej… to Wy jesteście i będziecie dla mnie zawsze najważniejsi…